Plamienia po orgazmie

Dzień dobry, Moim problemem są plamienia po silnym orgazmie. Nie jestem i nie byłam w ciąży . Mam 22 lata i biorę Novynette. Dzieje się tak już odkąd zaczęłam współżycie, ale zazwyczaj zapominam o tym na wizycie ginek. Skąd może się to brać i czy jest to niebezpieczne? Nie jest to plamienie na zasadzie uszkodzenia ścianek pochwy (tak myślę) a po prostu jasnobrązowy śluz. Podczas cyklu nie występują plamienia tylko po orgazmie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam , Dorota.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisany przez Panią jasnobrązowy śluz świadczy o jego podbarwieniu krwią. Ponieważ takie plamienie pojawia się tylko po stosunku, może to świadczyć o plamieniu kontaktowym lub być wynikiem schorzeń takich jak nadżerka, polip, itd. Jeśli jednak regularne badania ginekologiczne nie wykazały żadnych nieprawidłowości, bardziej prawdopodobne jest podrażnienie/uszkodzenie błony śluzowej, do jakiego dochodzi podczas stosunku. Najprawdopodobniej nie ma zatem powodów do niepokoju - sugerowałabym jednak konsultację ze specjalistą ginekologiem.