Plastry a wynik dodatni badania a-HCV

Dzień dobry, mam 18 lat i chcę wybrać się na pierwszą wizytę ginekologiczną. Od 2 lat współżyję z moim chłopakiem, zabezpieczamy sie tylko prezerwatywą. Podjęliśmy jednak decyzję o dodatkowej metodzie antykoncepcji. Jednak w październiku robiłam badanie krwi i wyszło mi, że mam dodatni wynik badania a-HCV, jednak w szpitalu zrobili dodatkowe badania, takie jak rna-hcv, rna-hiv, dna-hbv, i nic nie wykryto. Jednak nie mogę do maja oddawać krwi. Chciałabym wiedzieć, czy mogę w takim razie używać plastrów lub tabletek antykoncepcyjnych i czy wynik takiego badania wystarczy mi na wizycie u ginekologa, czy jednak będę musiała poczekać do maja na następne badanie krwi, i dopiero skierować się do ginekologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna "obciąża" wątrobę, a wirus HCV lub HBV atakuje wątrobę. Czyli u osoby, która ma HCV lub HBV wątroba jest chora i antykoncepcja hormonalna może jeszcze pogarszać ten stan. Badanie materiału genetycznego wirusów (rna-hcv, rna-hiv, dna-hbv) jest badaniem o dużej czułości, jednak może lepiej poczekać na ostateczne wykluczenie choroby. Do tego czasu proszę zawsze stosować prezerwatywę - zmniejsza ryzyko infekcji Pani partnera w razie, gdyby jednak była Pani chora.

Pozdrawiam!