Po ilu latach odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry, mam 19 lat, jestem kobietą. biorę tabletki antykoncepcyjne już ponad 4 lata (w lutym będzie 5 lat). Słyszałam, że trzeba zrobić sobie co najmniej roczną przerwę po kilku latach brania tabletek tylko nie wiem czy to prawda, a jeśli tak to dlaczego, po ilu latach i na jak długo? Zaznaczę, że nie chcę zachodzić w ciążę.

Redakcja abcZdrowie

Przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych zawarte są w schemacie ich dawkowania i wynoszą zazwyczaj 7 dni. Nie ma konieczności wydłużania tych przerw. Jeśli zrezygnuje Pani z hormonalnej metody antykoncepcji, można stosować metody barierowe (np. prezerwatywę).