Stosuję tabletki i prezerwatywy - jakie jest ryzyko ciąży?

Stosuje tabletki antykoncepcyjne w schemacie dawkowania 24 (zawierające hormony) + 4 (tabletki placebo). Biorę je regularnie o 7.00 (czasami zdarza sie, że 10 minut wcześniej lub później). Z chłopakiem stosujemy też antykoncepcje mechaniczną, ale pierwszego dnia nowego bliska prezerwatywa pękła. Robiłam dwa testy, jeden 9 dnia po stosunku, drugi 11. Oba wyszły negatywnie. Czy, mimo to, mogę być w ciąży? Czy tabletki w schemacie 24 + 4 są tak samo skuteczne jak te 21-dniowe z 7-dniową przerwą?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W opisanej przez Panią sytuacji ryzyko ciąży jest zdecydowanie minimalne. Przede wszystkim ze względu na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, których skuteczność jest na tyle wysoka, że ryzyko ciąży jest mniejsze, niż 1 %. Ponadto stosowanie antykoncepcji hormonalnej, według producentów jest na tyle skuteczne, że nie wymaga stosowania dodatkowych metod barierowych. Jeżeli chodzi o skuteczność preparatów 21+7 oraz 24+4 to jest ona w zasadzie identyczna.
Testy ciążowe są zaś wiarygodne około 10-14 dni po stosunku.