Pochodne heparyny w ciąży

Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy bezpieczne jest przyjmowanie zastrzyków F*** w ciąży w brzuch? Jestem w 5 mies. ciąży, to moja druga ciąża, pierwsza zakończyła się cesarką. Ostatnio lekarz zrobił mi badanie na tzw. D-dimery i wynik wyszedł 0,99, a norma jest do 0,5, dlatego też dostałam lek F*** w dawce 0,4 ml. Na ulotce informacyjnej jednak pisze, że nie można go brać w ciąży, dlatego też się troszkę denerwuję i proszę o poradę. Chciałabym się też dowiedzieć, czy to, że mama wysoki cholesterol: całkowity - 462,0 mg/dl, HDL -155,0, LDL - 271,0 mg/dl, trójglicerydy - 181,0 mg/dl, może jakoś wpływać na tą moją krzepliwość i na przyjmowanie F***? Dziękuję za pomoc, pozdrawiam:-)
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Proszę się nie obawiać - rzeczywiście w przypadku podwyższonego poziomu D-dimerów zalecanym postępowaniem, również w ciąży, jest podawanie pochodnych heparyny. W przypadku tego preparatu, który zalecono u Pani, w ulotce stwierdzono iż nie wykazano żadnego ujemnego wpływu na płód.

Preparat ten nie ma wpływu na poziom cholesterolu i odwrotnie.

Pozdrawiam