Policystyczne jajniki - czy leczenie zagraża ciąży?

2 lata temu na podstawie badań wykryto u mnie policystyczny układ jajników. Mam mały nadmiar testosteronu i prolaktyny. Od jakiegoś czasu staram się o dziecko, jednak bez żadnych skutków. Po kolejnej wizycie lekarz przepisał mi clostilbegyt, który mam wziąć w 6 i 7 dzień po rozpoczęciu miesiączki, dwa razy dziennie i metformax jedną tabletkę. Po przeczytaniu ulotki mam małe wątpliwości odnośnie dawkowania, bo bardzo się różni od zaleceń lekarza, chociaż powiedział, że napewno test będzie pozytywny. Czy metformax mam brać wciąż po tym jak wezmę clostilbegyt? Zostało mi przepisane 60 tabletek. Jeśli dojdzie do zapłodnienia czy to nie zaszkodzi ciąży? Zapomniałam zapytać o to, czy po takiej terapii istnieje większe prawdopodobieństwo poronienia? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pacjentki z rozpoznanym zespołem policystycznych jajników mają duże problemy z zajściem w ciążę. Przepisane Pani leczenie ma na celu pobudzenie jajników i doprowadzenie do owulacji, co umożliwia owulację i zapłodnienie. Zdecydowana większość pacjentek pozytywnie reaguje na leczenie i w przeciągu kilku miesięcy zachodzi w ciążę.

Istnieje wiele sprzecznych danych na temat stosowania metforminy w czasie ciąży. Większość lekarzy w kraju każe odstawić preparat tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu. Inni uważają, że zapobiega ona wystąpieniu cukrzycy ciężarnych oraz zmniejsza ryzyko poronieniu, dlatego powinna być stosowana przez cały okres ciąży. Niestety, nie ma dokładnych badań na temat wpływu leku na rozwijający się płód. Ze względu na przypuszczalne ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka w Polsce metformina nie jest zalecanym lekiem dla kobiet w ciąży.

Decyzję o dalszym przyjmowaniu preparatu powinien jednak podjąć Pani ginekolog.

Pozdrawiam.