Biegunka i ostre wymioty w czasie ciąży

Witam, jestem w 5 tygodniu ciąży. Dzisiejszej nocy obudziła mnie biegunka i ostre wymioty. Trwało do rana. Teraz czuję się już lepiej, wymioty i biegunka ustały. Zmęczenie zostało, ale piję dużo wody i jem sucharki. Proszę udzielcie informacji jakie skutki ten incydent może to mieć na mojej ciąży i czy nie powinnam się już teraz zgłosić do ginekologa na sprawdzenie. Następną wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie. Nie wiem co mi zaszkodziło. Opiekunka mojego dziecka też zachorowała tej nocy i miała podobne objawy. Mojej córeczce i mężowi nic nie jest. Wygląda na zatrucie, ale boję się, że może to być bakteria jak np. taksoplazma lub inna infekcja. Tego dnia podano mi kanapki z wędzoną szynką. Nie zwróciłam uwagi dopóki dzisiaj rano nie przeczytałam dokładnie na opakowaniu. Z góry dziękuję za radę.

Witam serdecznie! Ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości możliwe jest jedynie po osobistym zbadaniu pacjenta. Nie jestem zatem w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie o przyczynę Pani dolegliwości. Ze względu na występowanie podobnych dolegliwości z Pani najbliższego otoczenia najbardziej prawdopodobna jest infekcja wirusowa. W takiej sytuacji wskazane jest stałe nawadnianie i stosowanie probiotyków. Wskazana byłaby wizyta u lekarza rodzinnego, niekoniecznie ginekologa. Spożywanie szynki parmeńskiej przez kobiety w ciąży nie jest zalecane ze względu na ryzyko zakażenia Toxoplasmą. Wymioty nie są objawem charakterystycznym dla zakażenia pierwotniakiem, tym bardziej tuż po ewentualnym zakażeniu. W trakcie pierwszej wizyty u ginekologa powinna mieć Pani zlecony pełen panel badań, w tym przeciwciał przeciw Toxoplasmozie. Na ich podstawie możliwe będzie stwierdzenie, czy doszło do zakażenia czy też nie. Pozdrawiam