Poszerzenie kanału centralnego rdzenia w badaniu MR

Witam, mam 21 lat i odczuwam stały ból kręgosłupa, który promieniuje do lewej nogi. Przy pochylaniu odczuwam silny ból, który po chwili ustępuje. Opis badani MR: Badanie MR kręgosłupa odcinka lędźwiowego wykazuje drobne, początkowe zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych w postaci zaostrzeń ich krawędzi. Objawów wypadania jądra miażdżystego na żadnym z poziomów międzykręgowych badanie MR nie wykazało. Niewielkie uwypuklenia krążków międzykręgowych widoczne są na poziomach szpar międzykręgowych L4-L5 i L5-S1, przy prawidłowej intensywności sygnału z krążków międzykręgowych oraz bez ucisku worka oponowego i korzeni. Z odchyleń od normy stwierdza się jedynie w obrębie dolnej części rdzenia piersiowego i w stożku rdzeniowym niewielkie poszerzenie kanału centralnego rdzenia. Poza tym badanie MR zmian patologicznych nie wykazuje. Z góry dziękuję za odpowiedź. Magda
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Panią opis badania MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa wskazuje na występowanie bardzo dyskretnych zmian zwyrodnieniowych. Niewielkie poszerzenie kanału centralnego rdzenia (jeśli nie ma Pani innych objawów poza bólami w odcinku lędźwiowym) zapewne nie jest istotną nieprawidłowością, ewentualnie wymaga dalszej obserwacji.

Objawy bólowe w odcinku lędźwiowym nie zawsze wiążą się z bardzo zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie. Mogą nieraz wynikać z przeciążenia mięśni. Tak zdarza się np. w przypadku osób młodych, zawodowo uprawiających sport.

W takich przypadkach, oprócz rozważenia zaprzestania bardzo aktywnego uprawiania sportu, złagodzenie dolegliwości bólowych można osiągnąć, wykonując odpowiednio dobrane przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie okolicy lędźwiowej kręgosłupa.