Praca siedząca a skłonności do powstawania żylaków

Mam 23 lata, mężczyzna. Od około roku czasu, odczuwam duże zmęczenie nóg. Na co dzień pracuje w biurze-praca siedząca. Jestem tez osoba aktywnie fizyczna (biegam, pływam, rower,siłownia). Zmęczenie nóg występuje zarówno po pracy biurowej jak i co bardziej zrozumiale po wysiłku fizycznym. Żyły na nodze mam dość widoczne. Moja mama jak i jej siostry miały operacje „na żylaki” . Czy to jest genetycznie powiązane, czy powinienem uprawiać sport i do jakiego lekarza sie udac? Dziekuje

Dzień dobry.

Żylaki są w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie. Dodatkowo predyspozycje do nich mają osoby, które większość czasu spędzają w jednej pozycji tak jak Pan- np w pozycji siedzącej. Zalecam wykonanie badania USG z dopllerem w celu oceny przepływu krwi- wykona je Pan u lekarza flebologa. Lekarz po dokonaniu badania zaleci dalsze postępowanie, możliwe że zaleci profilaktycznie stosować wyroby uciskowe.

Pozdrawiam serdecznie.