Problem z normalnym funkcjonowaniem

Witam Panią. Od pewnego czasu mam problem z samym sobą, po pewnych wydarzeniach nie mogę dojść do siebie i normalnie funkcjonować. Wstydzę się i nie chcę iść do psychologa dlatego wybrałem internet ale niestety jeszcze nikt nie zechciał mi pomóc.

Dzień dobry, nie pisze Pan o jakie wydarzenia chodzi, ale domyślam się, że było to dla Pana bardzo trudne, zagrażające lub odbierające poczucie bezpieczeństwa wydarzenie. Jeśli było to silne i niespodziewane zdarzenie, w którym zagrożone było Pana życie lub zdrowie, albo życie i zdrowie osoby Panu bliskiej, to być może doświadcza Pan obecnie zespołu stresu pourazowego (PTSD). Ale żeby to stwierdzić trzeba znać charakter zdarzenia i obecne Pana objawy, trzeba w tym celu przeprowadzić szczegółowy wywiad.Dlatego zachęcam Pana, mimo Pańskich obaw do kontaktu z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym.
Nie wiem czego się Pan obawia w związku z wizytą u psychoterapeuty/psychologa. Psycholodzy pracują z osobami zmagającymi się z różnymi problemami: ofiarami i sprawcami wypadków samochodowych, ofiarami i sprawcami przemocy domowej, ofiarami gwałtów i napaści, osobami, które przez większość są odrzucane czy nie zrozumiane. Proszę mi wierzyć, że nie oceniamy naszych pacjentów, staramy się wspierać ich i pomagać im w poszukiwaniu rozwiązania. Proszę się nie obawiać negatywnej oceny ze strony psychologa, profesjonalista nie będzie osądzał czy oskarżał, tylko spróbuje pomóc.
Jeśli pójdzie Pan do psychoterapeuty o wykształceniu psychologicznym, to proszę pamiętać również, że taką osobę obowiązuje tajemnica zawodowa.
Nie jest też powiedziane, że na pierwszej wizycie musi Pan o wszystkim powiedzieć. Jeśli ma Pan jakieś konkretne obawy np.: był Pan świadkiem przestępstwa i obawia się, co zrobi psycholog, kiedy pozna szczegóły, może Pan na pierwszym spotkaniu zapytać wprost jak dany psycholog/terapeuta rozumie tajemnicę zawodową, żeby miał Pan 100% pewności, że może o wszystkim opowiedzieć. Na pierwszym spotkaniu można ustalić też inne zasady. Może się też Pan wspólnie z psychologiem zastanowić nad tym, co zrobić, żeby mógł się Pan poczuć bezpiecznie w tej relacji. Może być też tak, że zacznie Pan pracować z terapeutą nad tym co przeszkadza obecnie, i nie będzie konieczności wracać do przeszłości. A jak pozna Pan tę osobę bliżej, być może będzie Panu łatwiej zaufać.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź przynajmniej w części okaże się pomocna.

Dzień dobry!

To dobrze, że rozpoznał Pan w swoim życiu trudną sytuację i postanowił szukać rozwiązania. Niestety, możliwości pomocy internetowej są ograniczone. Bez osobistego kontaktu nie jest możliwe postawienie właściwej diagnozy, pełne rozpoznanie i zrozumienie Pana sytuacji - a także nie jest możliwe podjęcie ewentualnego leczenia. Serdecznie zachęcam, aby skorzystał Pan z osobistej wizyty u psychologoa, ponieważ bez wątpienia jej efekty i szansa poprawy jest o wiele większa. Proszę zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego w swoim mieście.

Pozdrawiam!

Niestety nie pisze Pan czego dotyczy problem i skąd się wziął. Bez takich informacji niestety niewiele można poradzić.
Ale to co jest ważne - wstyd jaki odczuwa Pan przed wizytą w gabinecie psychologicznym w niczym absolutnie nie przeszkadza aby się do niego udać. Nie ma rzeczy przez które ktokolwiek powinien się wstydzić w rozmowie z psychologiem. Psycholog jest osobą obiektywną, bezstronną i nieoceniającą. W gabinecie psychologicznym natomiast panuje atmosfera otwartości, empatii i komfortu tak, aby klienci mogli bez problemów mówić i przepracowywać swoje trudności. Proszę jescze raz przemyśleć osobisty kontakt ze specjalistą, gdyż na prawdę nie ma sensu się męczyć samemu z problemami.
Co więcej - jeżeli czuje Pan opór przed osobistą wizytą w gabinecie, moze Pan spróbować konsultacji psychologicznej online: czy to przez mail, czy to przez Skype. Być może taka forma kontaktu będzie dla Pana na początek łatwiejsza. Jeśli byłby Pan zainteresowany taką formą współpracy, zapraszam do kontaktu (psycholog@gardensport.pl). Pozdrawiam.