Problemy z wypróżnieniem u niemowlaka karmionego piersią

Moje dziecko kończy dziś 2 tyg, przez pierwszy tydzień był na mleku modyfikowanym, później pojawił się pokarm i stopniowo pierś, a od 3-4 dni wyłącznie karmienie piersią. Wraz z moim mlekiem pojawiły się straszne problemy z kupkami i gazami. Maluszek strasznie się pręży, stęka i wygina mimo, że kupki wodnite. Od 2-3 dni bez wspomagania (zginanie nóżek, masaż brzuszka) sam nie zrobił kupki. położna poleciła mi błonnik, dietę lekkostrawna i suszone śliwki, ale nie widzę różnicy. Błagam o pomoc.

Prawdopodobnie podanie mleka modyfikowanego zaburzyło naturalny rozwój pracy przewodu pokarmowego (szczególnie jeżeli poród był cesarskim cięciem takie zaburzenia są częste). Proszę kontynuować masaż brzuszka i wprowadzić do swojej diety jak najszybciej probiotyki (wysokiej klasy, złożony preparat z kilkoma szczepami). Jeżeli sytuacja się nie poprawi w ciągu tygodnia - zacząć podawać dziecku również odpowiednie probiotyki dla niemowląt. Jeżeli po tygodniu od tego nie będzie poprawy proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym - będzie to sugerowało wystąpinie nietolerancji laktozy, a co za tym idzie wprowadzenie do stosowania specjalnych enzymów, które pomogą dziecku przyswajać mleko matki bez dyskomfortu jelitowego.