Problemy z zajściem w ciążę. Co robić?

Witam sredecznie. Od ponad dwóch lat staramy się z mężem o dziecko (około 5 lat temu przestaliśmy używać antykoncepcji), niestety bez powodzenia. Jakiś czas temu zostałam skierowana do kliniki leczenia bezpłodności. Jak do tej pory wszystkie badania, jakie przeszliśmy, są dobre; mam tu na myśli badanie nasiena mojego męża, moje badania hormonalne krwi, USG, cytologię, badania na obecność chorób wenerycznych.

Lekarz nie jest w stanie określić przyczyny z jakiej nie mogę zajść w ciążę. Obecnie czekam na ostatnie badanie - drożności jajowodow. Po tym badaniu mam zaproponowane następujące postępowanie: przez 3-4 miesiące zostaną mi podane leki stymulujące jajeczkowanie - według wszystkich przeprowadzonych dotychczas badań jajeczkuję każdego miesiąca, następnie seria UIU - 3 podejścia, jesli to nie poskutkuje, zostanie mi zaproponowane IVF.

Moje pytanie brzmi, czy powinnam przeprowadzic jeszcze jakieś dodatkowe badania? Lekarz odradził mi badanie śluzu szyjki macicy, jako że jeśli będzie robione IUI, to nawet jesli wytwarzam jakieś przeciwciała, ten obszar zostanie pominięty i nie ma to znaczenia. Poza tym czy istnieje możliwość wzajemnego wykluczania się komórki jajowej i nasienia, a jeśli tak, to jak to sprawdzic? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niezgodność, o której Pani pisze, dotyczy obecności przeciwciał w śluzie szyjkowym, które uniemożliwiają przenikanie żywych plemników do macicy. Przy inseminacji nie ma to znaczenia, dlatego lekarz odradził przeprowadzenie tego badania. Przed zabiegiem IVF warto przeprowadzić badanie drożności jajowodów, których niedrożność jest wskazaniem do IVF. Nie ma możliwości, żeby komórka jajowa "wykluczała" plemniki Pani męża. Nie przychodzą mi do głowy żadne dodatkowe badania, które mogliby Państwo jeszcze przejść.

Pozdrawiam serdecznie!