Przyjęcie do szpitalna w celu usunięcia guzka...

Witam serdecznie. Jakiś czas temu odkryłam guzka w piersi - zrobiłam prywatnie usg piersi - lekarz jedynie potwierdził, że jest to guzek i zalecił dalsze leczenie u ginekologa. Tak więc zgłosiłam się - ginekolog potwierdził, że jest to guzek i wystawił skierowanie do chirurga, w celu zrobienia biopsji cienkoigłowej. Chirurg, jak wielu innych lekarzy, jest zdania, że biopsja nie ma sensu, ze względu na to iż nie daje 100% pewności, co to jest i najlepsze jest jego wycięcie. Tak więc wystawił skierowanie do szpitala na chirurgię ogólną. Dziś chciałam umówić się na termin zabiegu - gdy Panie umawiały mnie już na wizytę, wtrącił się jakiś chirurg, będąc bardzo oburzonym, że muszę iść na onkologię - bo rzekomych procedur nie wolno omijać. Ale o jakich procedurach tu mowa? Czy mieli prawo odesłać mnie z przysłowiowym kwitkiem? Z góry dziękuję za odpowiedź, Agnieszka Zarowska

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Postępowanie w przypadku wykrytego guza piersi zależy od wielu czynników. Ważny jest wiek pacjentki (po 40 roku życia rośnie ryzyko zmian złośliwych), obciążenie rodzinne (rak piersi u członków najbliższej rodziny), a także obraz guza w USG, jego wielkość i umiejscowienie.
Jeżeli obraz guza w USG nie jest jednoznaczny i istnieje podejrzenie zmiany złośliwej, należy albo wykonać biopsję cienkoigłową z guza, albo skierować pacjentkę na wycięcie. Uważam, że skoro decyzja lekarza prowadzącego była taka, aby guz usunąć, chirurg w szpitalu nie powinien Pani odesłać, tylko ustalić możliwy termin usunięcia zmiany.
Proszę zwrocić się ponownie do lekarza kierującego i przedstawić mu sytuację.
Pozdrawiam serdecznie