Rozstanie rodziców odbija się na moim związku

Witam! Nie wiem, od czego zacząć. Mam 21 lat i studiuję pedagogikę. Moja wypowiedź może wydawać się dość niespójna, ale ciężko mi o tym mówić... Od pewnego czasu nie wiem, co się ze mną dzieje... Ale zacznę od poczatku... Ponad rok temu dowiedziałam się, że moja mama ma innego faceta... Poznałam go wcześniej, przedstawiła go jako kolegę z pracy... W życiu nie przypuszczałam, że mama może zdradzić tatę. Byli razem ponad 20 lat... Wzorowe małżeństwo, mogło się wydawać... Jednak prawda wszystkich "zabiła"... Wydało się, że mama ma romans z tym facetem... Przeżyłam to okropnie, patrząć na cierpienia taty i mojego brata... Mama się wyprowadziła... Tata miał myśli samobójcze... Zdążyłam na szczęście na czas... Widziałam to... Nie wiedziałam, co się ze mną dzieje... Później jeszcze rozprawa w sądzie i wszystko wróciło...

Teraz jest już troszkę lepiej, "niby" wszystko jakoś się ułożyło... Ale ja cały czas myślę... Wszystko zostało na mojej głowie... Najgorsze jest to, że oddziałuje to na mój związek... Jestem strasznie zazdrosna o mojego faceta, nie pozwalam mu wychodzić nigdzie... Nie porafię mu zaufać... Przez to są kłótnie, myślimy o rozstaniu, choć to bardzo trudne, bo się kochamy... Mój tata go nie akceptuje... Boję się, że mnie zdradzi, zostawi... Nie wiem... Nie potrafię sama sobie pomóc... Kocham go, ale wiem, że tak dalej się nie da... Ostatnio postawił mi warunek, że muszę mu zaufać, bo inaczej nie ma to sensu... A ja nie potrafię... Nie wiem, czym to jest spowodowane... Może tą sytuacją domową? Proszę o radę... Powinnam iść do lekarza? Boję się tego, że nie dam rady się otworzyć... Pomóżcie...

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Zaufanie w związku to podstawa, o czym sama Pani najlepiej wie. Bardzo przeżyła Pani rozstanie rodziców i prawdopodobnie nadal trudno jest się Pani pogodzić z zaistniałą sytuacją. Proponowałabym podejść do problemu z dwóch stron: po pierwsze spotkać się z psychologiem i podjąć terapię indywidualną. Takie spokania pomogą Pani uporządkować sobie wszystko, przepracować swoje uczucia pojawiające się w relacji z partnerem. Po drugie warto byłoby zachęcić chłopaka do podjęcia wspólnie terapii pary. Konsultacja z psychologiem, który ma doświadczenie w pracy z konfliktami w związku, pomoże wam przejść przez kryzys, pokonać trudności i wzmocnić Waszą relację. Napisała Pani, że bardzo się kochacie. Może warto zawalczyć o tę miłość? Jestem zdania, że nawet bardzo poważny konflikt może wzmocnić relację, przy wspólnym wysiłku, zaufaniu i zrozumieniu swoich potrzeb. Dlatego serdecznie do tego namawiam.

Może łatwiej byłoby Pani partnerowi zrozumieć trudną sytuację, z jaką musiała się Pani zmierzyć, gdyby Pani lub ktoś z autorytetem (np. właśnie psychoterapeuta) szczerze z nim o tym porozmawiał. To, co Pani przeżywa może być dla Pani chłopaka nie do końca zrozumiałe. Myślę, że potrzebuje Pani przede wszystkim czasu, wsparcia, bliskości i rozmów - o emocjach, które są w waszym związku, które są w Pani.

Pozdrawiam!