Ryzyko ciąży po seksie bez zabezpieczenia po odstawieniu tabletek

Witam, mam pytanie.

Brałam ponad rok tabletki antykoncepcyjne Yasmin, ale z powodu migren musiałam je odstawić. W lutym wzięłam ostatnie opakowanie do końca i okres dostałam 24 lutego. Od tego czasu nie biorę już tabletek. Czekam teraz na okres i nie wiem, kiedy się może pojawić po odstawieniu tabletek. Zrobiłam głupstwo, kochałam się bez zabezpieczenia 20 marca. Czy mogę zajść w ciążę? Zaznaczam, że wczoraj rano brałam No-spe i Apap, ponieważ miałam bóle brzucha podobne do tych przed okresem, ale okresu nie miałam jeszcze. Więc w naiwności swej odbyłam stosunek bez prezerwatywy. Mam 43 lata i to nie pora na macierzyństwo dla mnie.

Proszę o odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, trudno przewidzieć, kiedy dokładnie wystąpi pierwsza owulacja. Często przez kilka miesięcy jajeczkowanie i miesiączka pojawiają się w nieregularnych odstępach. Tak więc nie można wykluczyć, że doszło do poczęcia. Jest jednak zbyt wcześnie, by to sprawdzić- najlepiej poczekać co najmniej 2 tygodnie i wykonać test ciążowy. Prawdopodobieństwo poczęcia w wyniku jednego stosunku jest niewielkie, tak więc proszę się nie martwić na zapas. Natomiast przyjęte przez Panią leki można bezpiecznie stosować w ciąży, ponadto leki przyjęte w dniu ewentualnego poczęcia nie miałyby szansy wpłynąć na zarodek.

Pozdrawiam serdecznie!