Silne dolegliwości bólowe w odcinku piersiowym kręgosłupa oraz wynik MR

Dzień dobry, odczuwam silne dolegliwości bólowe w odcinku piersiowym, a to wynik MR; Badanie przeglądowe, w obrazach T1- i T2-zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Na poziomach Th3/Th4, Th6/Th7, Th7/Th8, Th8/Th9, Th9/Th10 oraz Th10/Th11 tylne podwięzadłowe pjm z modelowaniem rdzenia kręgowego. Na poziomach Th11/Th12 oraz Th12/L1 mniejsze tylne pjm z modelowaniem worka oponowego bez cech ucisku rdzenia. Nieznaczne zmiany zwyrodnieniowe kręgów piersiowych. Co to oznacza?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Skrót pjm oznacza przepuklinę jądra miażdżystego. Jest to natomiast stan kiedy dochodzi do uszkodzenia pierścienia lub zewnętrznych włókien krążka międzykręgowego. Ze względu na fakt, że w obrębie piersiowej części kręgosłupa znajduje się bardzo niewiele wolnej przestrzeni, dość szybko dochodzi do wystąpienia niepokojących objawów (nawet porażenia). Zdecydowanie proszę zatem nie zwlekać, tylko skonsultować się ze specjalistą ortopedą lub neurochirurgiem.

Nie należy za bardzo przejmować się opisem MRI kręgosłupa: wykazuje wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe dotyczące prawie wszystkich jader międzykręgowych !
Zależy od wieku, wagi, stylu życia i osobniczych predyspozycji!
Radzę kompleksową terapię : ćwiczenia, ruch, redukcja wagi, regularny sport
Ważna własciwa sylwetka, nie garbić się i unikać długiego siedzenia!
Wskazane pływanie !