Skąd ten ból jajników?

Witam wszystkich, proszę o konkretną radę: dziewczyna zażywa tabletki od jakichś 4 lat, zawsze regulanie, nigdy nie było wahań większych niż 2 godziny. Kiedyś nawet była biegunka, wymioty oraz branie antybiotyków i nic się nie działo. Zmieniła tabletki jakieś 5 miesiecy temu z C*** na R***, lekarka nie kazała robić "przejścia".

Teraz do sedna: w bieżącym cyklu zapomniała tabletki w pierwszym tygodniu. Napewno zażyła pierwszą, a wcześniej nie było żadnych stosunków, wahała się miedzy 2. a 6., a że przez te 4 dni musiała zauważyć, że nie wzięła 2. tabletki, więc jest to bardzo mało prawdopodobne, więc pewnie nie zażyła 6., i gdy chciała zażyc 7. to się zoreintowała.

W ulotce R*** napisali żeby po upływie 12 h pominiąć zapomnianą tabletkę i zażywać normalnie, postapiła zgodnie z ulotka. Seks "do końca" miał miejsce podczas 4. i 5. tabletki, już po tym, jak je zażyła o 22.30. Po 6. dniu, do dzisiaj, nie było żadnego seksu. Dziś zażywa przed-przed ostatnią tabletkę, w sobotę, 21. 07, i odczuwa lekki, bardzo lekki ból jajnika jednego bądz drugiego, nie jest to ciągły ból, mówi że odczuwa taki leciutki jakby przed okresem. Co to może znaczyć? Jak to traktować?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ból jajnika najprawdopodobniej wcale nie jest związany z zapomnianą tabletką. Najpewniej Pana partnerka jest po prostu teraz bardzo "wyczulona" na wszelkie sygnały ze swojego organizmu, ze względu na stres związany z możliwością zajścia w ciążę.

Ponieważ doszło do stosunków przed dniem, w którym nastąpiło pominięcie tabletki, ciąża nie jest wykluczona. Proszę wykonać test ciążowy w trakcie 7-dniowej przerwy pomiędzy opakowaniami, najlepiej tuż przed rozpoczęciem kolejnego blistra (nawet jeśli wystąpi krwawienie z odstawienia). Jeśli wynik będzie negatywny, radzę powtórzyć test po tygodniu (już w trakcie przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania).

Pozdrawiam serdecznie!