Słyszenie głosów przez 25-latka

Witam. Od jakiegoś czasu ( znowu ) słyszę coś dziwnego. Teraz jest to coś jak trzaśnięcie oknem w pokoju. Słyszę to tylko ja. Wcześniej, parę miesięcy wcześniej słyszałem głosy. Różnych 'osób', damskie i męskie, po próbie skupienia się nad nimi bardzo ale to bardzo wyraźnie słyszałem pojedyncze wyrazy lub sformułowania. Jeszcze wcześniej miałem sny w których byłem paraliżowany przez 'coś', po przebudzeniu byłem zlany potem i wystraszony. Co to może być? Jestem normalny według znajomych.

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Opisane przez Pana objawy wskazują na zaburzenia spostrzegania. Nie sposób jednak ich sklasyfikowac bez szczegółowego wywiadu klinicznego. Potrzebne są informacje dotyczące innych objawów i chorób, zażywanych leków, substancji psychoaktywnych. Mogą to być zaburzenia psychosensoryczne (halucynoidy, doznania przysenne), jak również omamy. Ocena krytycyzmu wobec powyższych doznań jest ważnym elementem diagnozy, a nie jest to możliwe bez rozmowy z Panem.
Konieczna jest zatem diagnostyka u specjalisty psychiatry. Lekarze w pierwszej kolejności muszą wykluczyć podłoże neurologiczne.

Witam Pana. Zdecydowanie namawiam Pana do wizyty u lekarza psychiatry. Pana opis wskazuje, że objawy zmieniają się i utrzymują co nie pozwala ich traktować jako epizodycznych, które same znikną tak jak się pojawiły. Potrzebny jest bardzo dokładny wywiad i badanie dzięki którym możliwa będzie dokładna diagnoza. Te zaś mogą się odbyć w bezpośrednim kontakcie. Objawy, które Pan opisuje (słyszenie wcześniej głosów a obecnie dźwięków) oraz to co dzieje się w czasie snu może wskazywać na konsekwencje jakiegoś wydarzenia traumatycznego w Pana życiu. Wydarzenia takie mają charakter nagły, niespodziewany i niosą dla człowieka zagrożenie poprzez naruszenie granic fizycznych bądź psychologicznych. To powoduje rozregulowanie organizmu na poziomie fizjologicznym i psychologicznym. Objawy, które Pan opisuje mogą być próbą „poukładania sobie” tego co się wydarzyło a co nie pasuje do dotychczasowych Pana doświadczeń życiowych. Zdarzenie traumatyczne powoduje, że w naszym systemie nerwowym jest uwięziona bardzo duża porcja energii, która potrzebuje bezpiecznego uwolnienia się (rozładowania). Dopóki to nie nastąpi mogą się pojawiać nieprzyjemne objawy. To jest jednak tylko jedna z możliwych hipotez (potocznie zwane "gdybaniem"). Proszę o siebie zadbać i zgłosić się do lekarza specjalisty. Pozdrawiam Pana.