Stłuczenie głowy i skręcenie kręgosłupa szyjnego w wyniku wypadku samochodowego

Witam! Mam 47 lat. W wyniku wypadku samochodowego prawie 3 miesiące temu doznałam m.in. stłuczenia głowy i skręcenia kręgosłupa szyjnego. 2 miesiące chodziłam w kołnierzu Schantza. Leczę się w poradni ortop.- uraz. Obecnie dalej mam ograniczoną ruchomość głowy, częste mocne bóle z tyłu głowy. Boli mnie szyja, bark, lewe ramię - ból promieniuje do łokcia oraz odczuwam lekkie mrowienia i cierpnięcia lewej ręki aż do palców. Piekący ból odczuwam w okolicach lewej łopatki. Dziś odebrałam wynik RM. Czy przy takich zmianach wystarczy leczenie zachowawcze? Które zmiany mogą być wynikiem doznanego urazu? Pozdrawiam serdecznie! Wynik badania RM: Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z kyfotycznym wygięciem kręgosłupa w odcinku C2- C7. W poziomie C3/C4 zaznaczone centralne szerokopodstawne uwypuklenie pierścienia włóknistego tarczy m-k do 1,5 mm modelujące przednią przestrzeń podpajęczą. W poziomie C4/C5 niewielkie centralne uwypuklenie pierścienia włóknistego tarczy do ok. 2 mm, zwężające przednią przestrzeń podpajęczą z obustronnym niewielkim przewężeniem zachyłków bocznych. W poziomie C5/C6 widoczne szerokopodstawne uwypuklenia pierścienia włóknistego tarczy m-k do ok. 2 mm, zwężające przednią przestrzeń podpajęczą z obustronnym przewężeniem zachyłków bocznych. W poziomie C6/C7 centralno-prawoboczna protruzja tarczy m-k do ok. 2,5 mm, zwężająca przednią przestrzeń podpajęczą z przewężeniem obu zachyłków bocznych oraz prawego kanału korzeniowego. Opisanym wyżej zmianom towarzyszą wtórne zmiany zwyrodnieniowe pod postacią osteofitozy przednich i tylnych krawędzi trzonów kręgów oraz nierówności blaszek granicznych z ich podchrzęstnową sklerotyzacją i obszarami degeneracji tłuszczowej szpiku. Krążki m-k w/w poziomach spłaszczone ze zmianami degeneracyjnymi o typie dehydratacji. Rdzeń kręgowy o prawidłowej objętości i sygnale bez zmian ogniskowych. Innych zmian nie uwidoczniono. Wnioski: Spondyloza szyjna z kilkupoziomową dyskopatią, powodującą zwężenie kanałów korzeniowych oraz ucisk przestrzeni podpajęczej.

Lek. Marta Hat

Witam! Wskazaniem do leczenia operacyjnego są objawy ucisku układu nerwowego w obrębie kanału kręgowego lub otworów międzykręgowych oraz nieskuteczność leczenia zachowawczego z uporczywymi dolegliwościami bólowymi. W każdym przypadku decyzja podejmowana jest indywidualnie, nie ma ścisłych wytycznych co do postępowania. Należy udać się do specjalizującej się w leczeniu kręgosłupów szyjnych poradni neurochirurgicznej, gdzie biorąc pod uwagę wynik rezonansu oraz stan somatyczny wspólnie z lekarzem podejmiecie optymalną decyzję. Należy pamiętać, że na zabieg operacyjny należy wyrazić zgodę i w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko powikłań. Zniesienie lordozy oraz uwypuklenia w poszczególnych odcinkach mogą być wynikiem urazu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą mieć charakter wtórny do urazu - jak zostało opisane, mogą też być niezwiązane z urazem. Pozdrawiam