Kobieta , 31 lat Witam,od sześciu lat biorę metypred w dawce 4mg z powodu zespołu sjogrena,ostatnio mój lekarz reumatolog powiedział abym odstawiła steryd z dnia na dzień i tu moje wątpliwości czy takie nagłe odstawienie może mieć jakieś konsekwencje typu.osłabienie ,szybkie męczenie,uczucie zimna,brak apetytu,bo właśnie takie objawy występują u mnie.Mój lekarz twierdzi że była to zbyt mała dawka aby odczuć odstawienie leku.Czu rzeczywiście nie mam się czego obawiać?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam Panią,

Wszystko zależy od czasu trwania terapii, jeśli wynosiła ona powyżej 4 tygodni, to sugerowałbym stopniowo odstawienie leku, tj. redukcję do połowy tabletki przez 7 dni, a następnie 1/4 tabl. przez 7 dni i odstawienie. Wówczas nie objawy związane z odstawieniem leku nie powinny być dokuczliwe. 4 mg Metypredu, to faktycznie niezbyt duża dawka leku, ale wszystko zależy od czasu jej stosowania.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Sterydoterapia – Sterydy (steroidy) wykazują silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu używane są w leczeniu wielu poważnych chorób, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Kuracja sterydami powinna zawsze odbywać się na zalecenie i pod kontrolą lekarza. Ich przyjmowanie może bowiem wiązać się ze skutkami ubocznymi.
  • Leki – Lekiem określa się każdą substancję wprowadzaną do organizmu w celu uzyskania określonego efektu terapeutycznego lub zapobiegania chorobie. Pojęciem leki określa się zarówno preparaty pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego oraz substancje stosowane w celach diagnostycznych (np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Onkologia

Kacheksja

Kacheksja to złożony proces metaboliczny prowadzący do wyniszczenia organizmu. Termin „kacheksja" pochodzi z języka łacińskiego (łac. cachexia) lub języka greckiego (gr. kacheksia), co oznacza zły stan ciała. Objawy kacheksji to m.in.: utrata masy ciała,...

Homeopatia

Homeopatia na zapalenie stawów

Homeopatia to niezwykle kontrowersyjna dziedzina medycyny. Do tej pory nie udowodniono naukowo żadnych przypadków wyleczenia choroby przy pomocy leku homeopatycznego. Dziś naukowcy potwierdzają: konsultacja z homeopatą wpływa korzystnie na chorych na...