Strach przed samotnym wyjściem z domu i problem z zasypianiem

Witam, mam 24 lata i moim głównym problemem jest strach. Boje się wyjść sama załatwiać różne sprawy czy chociażby spotkać się ze znajomymi, jeżeli wychodzę z kimś czuję się dobrze, ale sama już zakłopotana, drżą mi nogi i czuję wtedy, że chcę jak najszybciej wracać do swoich czterech ścian... Mam problem z zasypianiem, chce mi się spać, ale kiedy kładę się przychodzą mi do głowy same czarne myśli, wtedy non stop myślę o chorobach w rodzinie, o tym jak jutro będzie w pracy czy podołam obowiązkom

Opisywane przez Panią objawy wskazują na zaburzenie ze spektrum nerwic - agorafobię, zespół lęku uogólnionego, bądź lęk paniczny. Jednakże prawidłowa diagnoza może być postawiona jedynie po uprzednim osobistym kontakcie ze specjalistą, wykonaniu dodatkowych testów i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Polecam udać się na spotkanie z psychologiem i podjąć z nim współpracę terapeutyczną. Nie ma sensu się męczyć z lękiem, kiedy można się go pozbyć dzięki systematycznej pracy. W wypadku zaburzeń lękowych bardzo dobre efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, do której szczególnie namawiam. Przede wszystkim nurt ten zajmuje się wpływem myśli na zachowanie i emocje (a w Pani wypadku bardzo wyraźnie pojawia się negatywny wpływ sposobu myślenia na odczuwane emocje - sama to z resztą Pani zauważa: "kiedy kładę się przychodzą mi do głowy same czarne myśli, wtedy non stop myślę o..").
Jeżeli obawia się Pani wyjścia z domu, proponuję umówić się z zaufaną, bliską osobą, aby Panią podprowadziła do gabinetu. Wtedy poczuje się Pani pewniej, a już dokona pierwszego kroku ku swojemu wyleczeniu, bo zjawi się Pani u specjalisty. Pozdrawiam!