Szansa na ciążę po seksie bez zabezpieczenia

Czy mogę być w ciąży jeśli uprawiałam sex 5 dni przed owulacja ? Bez zabezpieczenia, o raz pierwszy. Jak duże są szanse żebym była w ciąży?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Istnieje ryzyko ciąży w Pani przypadku, gdyż plemniki w drogach rodnych kobiety mogą żyć maksymalnie do 5 dni (niektóre źródła podają nawet do 6 dni).Zatem nie mozna wykluczyć możliwości zapłodnienia. Nie ma znaczenia czy to był pierwszy stosunek czy kolejny w Pani życiu. Proponuje wykonać test ciążowy w przypadku opóźniania się krwawienia miesiączkowego po terminie spodziewanej miesiączki. Pozdrawiam