Tabletki antykoncepcyjne dla 16-latki a skuteczność ich działania

Witam ;) Chciałabym się dowiedzieć, czy lekarz ginekolog może wypisać mi tabletki antykoncepcyjne mimo, iż mam 16 lat i czy mogę sama iść do jego gabinetu po takowe tabletki ? Jakie są skutki uboczne zażywania takich tabletek i czy dają jakąś gwarancje że nie zajdę w ciążę ? Chciałabym również wiedzieć, czy mój chłopak może we mnie "kończyć" stosunek, czy lepiej żeby wyszedł przed wytryskiem ? Czy należy używać jeszcze wtedy prezerwatyw, czy można spokojnie bez nich uprawiać sex ?
16 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ginekolog według przepisów obowiązujących w Polsce nie może Ci przepisać tabletek antykoncepcyjnych ponieważ nie ukończyłaś 18 roku życia. Musiałabyć iść tam z opiekunem, wtedy owszem jeżeli lekarz nie wniesie przeciwwskazań zdrowotnych. O dzialaniach niepożadanych trudno mówić nie znając konkretnego preparatu. Żadna metoda antykoncepcyjna nie chroni przed ciążą w 100%.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Według prawa polskiego, ponieważ jest Pani niepełnoletnia, podczas każdej wizyty u lekarza (w tym u ginekologa) powinien Pani towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny. Oznacza to także, że rodzic musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie przyjmowania tabletek hormonalnych.
A propos ich skuteczności, to wynosi ona ponad 99%, przy czym jest to skuteczność która była badana u kobiet nie stosujących żadnej innej metody dla stosunków kończących się wytryskiem w pochwie. Decyzja o tym czy taka skuteczność jest zadowalająca należy tylko do Pani.
Skutki uboczne znajdzie Pani natomiast w artykule: Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych.