Ukąszenie przez kleszcza, brak rumienia a opuchnięte kolano i borelioza

Witam! Moja corka ma 3,5 roku miesiac temu zostala ukaszona przez kleszcza w glowke, kiedy go zauwazylismy byl duzy i opity krwi pojechalismy na pogotowie gdzie zostal wyjety lecz nie dostala zadnych antybiotykow. Teraz od 3 tygodni ma napuchniete kolano bylismy w poradni chirurgii dzieciecej lecz wykluczyli jakikolwiek uraz i dostalismy skierowanie do poradni chorob zakaznych. Wiec czy to moze byc bolerioza? Corka nie ma rumienia w miejscu ukaszenia ani tez nie goraczkuje.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Pomimo braku charakterystycznego rumienia dolegliwości ze strony stawów również mogą świadczyć o zarażeniu boreliozą. Dodatkowo obecne mogą być małe pęcherzyki na skórze, objawy przeziębienia, zaburzenia czucia, zmęczenie.
Decydujące o zakażeniu jest w tym wypadku badanie krwi - poszukiwane są swoiste dla zakażenia przeciwciała i dopiero ich pozytywny wynik - w połączeniu z objawami klinicznymi - pozwala na rozpoznanie boreliozy i rozpoczęcie leczenia.