Kobieta , 36 lat

Mam 36 lat zostałam wysłana przez lekarza ginekologa do onkologa na usg piersi ponieważ od ponad 3 miesięcy odczuwam dużą bolesność lewej piersi . Wynik badania usg USG sutków 7,5 Mhz Oba sutki tłuszczowo-gruczołowe, prawy bez zmian ogniskowych. W części bocznej lewego sutka,na godz 4,00 widoczny hypoechogeniczny,policykliczny obszar o wymiarach ok. 20mmx16mm-konieczna dalsza diagnostyka (b.c. i dalsze postępowanie wg zalecenia klinicysty). Skóra tkanka podskórna oraz przewody mleczne sutków w normie. W pachach nie ma powiększonych węzłów chłonnych. Nie wyczuwam pod palcami żadnych guzków ale ból jest uporczywy ,lewa ręka też to odczuwa ponieważ czuję jak bym miała w niej zakwasy po sporym dźwiganiu. Miesiączki w odstępach 28-32 dni plamienie pomiędzy miesiączkami(mam założoną spiralę) bardzo mocno przybrałam na wadze 2 miesiące po porodzie w 2007r .Prowadzę dosyć czynny tryb życia. Bardzo proszę mi podpowiedzieć co może oznaczać wynik badania ultrasonograficznego ponieważ bardzo się tym martwię. Olga

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Opis badania usg może wskazywać najprawdopodobniej na torbiel piersi, ewentualnie poszerzony przewód. Nie ma w opisie cech, które wpływały by niekorzystnie na obraz opisanych zmian z klinicznego punktu widzenia. Zmiana ta jest dość spora, dlatego potrzebna jest weryfikacja w postaci biopsji cienkoigłowej (zgodnie z zaleceniami lekarz wykonującego badanie) - gdzie pobrany materiał jest poddany ocenie histopatologicznej/cytologicznej. W zależności od wyniku lekarz ustali dalsze postępowanie.

Dlatego proszę być dobrej myśli i zgodnie z zaleceniami lekarza poddać się dalszej diagnostyce. Biopsja cienkoigłowa w przypadku większych zmian jest postępem rutynowym, w przypadku bardzo drobnych wystarczy nieraz powtarzanie usg piersi co 6 miesięcy.

Serdecznie pozdrawiam!
 

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.
  • Rak piersi – Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka piersi, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, szczególnie regularna samokontrola piersi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach