Uzależnienie chłopaka od komputera

Chłopak ma 18 lat notoryczne wysiaduje przed komputerem ,brak checi do czegokolwiek ,wagaruje ,mały kontakt z rodziną.Proszę poradzić co powinien zrobić ojciec bo matka nie widzi problemu nie mieszkaja razem .
ponad rok temu

Witam
Prawdopodobnie chłopak ma problem ,z którym samodzielnie sobie nie poradzi - uzaleznienie od Internetu stało się niestety powszechnym problemem wielu młodych ludzi - najczęściej tych, których realne życie nie jest stabilne . Powinien jak najszybciej zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego i skorzystać z pomocy psychiatry a w dalszej kolejności z pomocy psychoterapeuty.
Pozdrawiam
K.Ruszczyk

Dzień dobry
Objawy, o których pan pisze są niepokojące. Chłopak spędza czas przed komputerem, zaniedbując swoje obowiązki (szkoła, wagary, pomoc w domu), ale też kontakty z rodziną. Nie pisze pan, czy ma kontakty z rówieśnikami. Istotne jest od kiedy te zachowania występują i czy się utrwalają, gdyż możliwe, że rozwija się uzależnienie. Można przypuszczać, że syn zaspokaja sobie zastępczo w ten sposób potrzeby, które w inny sposób nie mogą zostać zaspokojone (np. brak uwagi rodziców). Lub też uwalnia się w ten sposób od napięć. Może nie radzi sobie z jakimiś trudnymi emocjami. Jak sobie radzi z Państwa rozstaniem?
Uzależnienie może powstać w wyniku wielu uwarunkowań. Najważniejsze z nich to utrata kontroli nad uczuciami, postępowaniem i własnym życiem. Zaprzeczanie temu utrudnia sięgnie po ratunek, jakim jest terapia.
Nie mieszkacie Państwo razem, lecz może warto spróbować razem zastanowić się co dzieje się z Państwa synem i spróbować mu pomóc. Jeśli to niemożliwe, proszę samemu spróbować porozmawiać z synem.
Pozdrawiam Elżbieta Schabowska

Witam,
przede wszystkim radziłabym porozmawiać i nawiązać kontakt z chłopakiem. Nie wiadomo jaka jest przyczyna jego odcinania sie od rzeczywistości, bo tym właśnie często są gry komputerowe. Może cos go dręczy, może ma jakiś kłopot, może brakuje mu kontaktu z rodzicami? Tego nie wiadomo i dlatego warto nawiązać szczerą, spokojną rozmowę. Ważne jest, aby w tej rozmowie zadbać o spokojną atmosferę i aby zapewnić chłopaka, że mamy dobre intencje. Myślę, że dobrą osoba do rozmowy mógłby być ojciec chłopaka, jesli ma z nim dobry kontakt.
Pozdrawiam
Lidia Polsakiewicz- Grzesiczek