W jaki sposób wyleczyć się ze strachu przed dentystą?

Witam. W moim przypadku całe życie strach przed dentystą spowodował że mam praktycznie wszystkie zęby a raczej korzenie do usunięcia. Teraz doszedł wstyd przed pokazaniem się lekarzowi . Proszę o pomoc już nie mogę dalej tak żyć.

Dzień dobry. Wiele osób boi się zabiegów medycznych, operacyjnych czy stomatologicznych. Jedni potrafią ten lęk opanowywać, inni mniej. Strach towarzyszy nam w życiu stale i jest nieodzowny do tego, by wyczuwać niebezpieczeństwo. Czasem jednak bywa on nieadekwatny i destrukcyjny. Niezależnie od tego, czego dotyczy, gdy jest nieproporcjonalny do zagrożenia - zamiast ostrzegać nas -sam bywa niebezpieczny. Jeśli Pani trudności z opanowaniem strachu nie są chwilowe i trwają w czasie, to prawdopodobnie konieczna jest pomoc specjalisty, który udzieli Pani pomocnych wskazówek jak radzić sobie z lękiem. Proszę umówić się na konsultację psychologiczną celem diagnozy źródeł tego, że Pani sposoby radzenia sobie zawodzą. Zawsze jest to kwestia indywidualna i wymaga szerszego wglądu w sytuację Klienta. Pozdrawiam.

Witam,

strach jest uwarunkowany biologicznie, każdy człowiek, w określonej (zagrażającej) sytuacji odczuwa niepokój, problem zaczyna się, w momencie, kiedy lęk jest subiektywny, tzn. kiedy zagrożenie jest wyimaginowane w umyśle, wskutek tego ciało paraliżuje lęk.
Jednak medycyna radzi sobie świetnie z bólem, zęby można leczyć w znieczuleniu, bezboleśnie, jednak zaniedbanie, poczucie wstydu z tym związane, to już indywidualny problem, który można leczyć z pomocą psychologa/psychoterapeuty.
Radziłabym Pani zrobić porządek, w jamie ustnej, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia, serca - mogą powstawać stany zapalne i infekcje całego organizmu.
Do poczytania:
http://poradnik-medyczny.dziennikpolski24.pl/zeszyt-12-stomatologia/chore-zeby-szkodza-zdrowiu/
http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/500260,nieleczone-zeby-zrodlem-powaznych-problemow-zdrowotnych.html

Pozdrawiam serdecznie

Witam, lęk przed stomatologiem jest powszechny, towarzyszy wielu ludziom. Nie są to sytuacje komfortowe, zwłaszcza jeżeli wiążą się z bólem. Czasem pomaga uświadomienie sobie co tak naprawdę w tej sytuacji wzbudza w nas lęk. Jeżeli sama świadomość tego, że lęk jest bezzasadny nie wystarczy lub że dbanie o stan zdrowia jest ważniejsze od dyskomfortu, warto skonsultować się z psychologiem. Terapia pozwoli na zrozumienie przyczyn lęku i wypracowanie narzędzi do tego by mogła Pani bez obaw korzystać z pomocy stomatologa. Może zapoznać się Pani z książką: "Pokonać lęki i fobie", Bemis Judith, Barrada Amr. Rozumiem, że wstydzi się Pani, ponieważ zaniedbała Pani zęby. Proszę popytać wśród znajomych, poszukać w internecie gabinetu, lekarza który wzbudzi Pani zaufanie, ma dobre opinie, podejście do pacjenta. Proszę zadbać o zdrowie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Pozdrawiam serdecznie