Węgiel i tabletka antykoncepcyjna - co z ochroną?

Biorę tabletki ponad rok. Biorę je regularnie, nie zdarzyło mi się nigdy żadnej ominąć. Przed wczoraj wzięłam tabletkę normalnie jak zawsze o 16, a około 17 ją zwymiotowałam, ponieważ dostałam grypę jelitową, miałam ostrą biegunkę i wymioty. Wiem, że tabletka się nie wchłonęła więc wczoraj zażyłam jeszcze jedną z dodatkowego opakowania. Stosunek ostatni miałam w czwartek i tabletkę przyjęłam normalnie w czwartek i piątek tylko w sobotę ją zwymiotowałam, ale nową przyjęłam. Czy mam się czego obawiać? Dodam jeszcze, że brałam węgiel na biegunkę. Słyszałam, że obniża on skuteczność. Czy byłam zabezpieczona w poprzednim stosunku? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Węgiel leczniczy obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, ale efekt ten odnotowywany jest wyłącznie przy jednoczesnym przyjęciu obu preparatów.
Jak rozumiem, dodatkowa tabletka z zapasowego blistra została przyjęta po ponad 12 godzinach od wystąpienia biegunki i przyjęcia ostatniej, zapewne niewchłoniętej tabletki. Niestety, nie wspomina Pani, z którą tabletką blistra był problem. Jeżeli był to pierwszy lub trzeci tydzień opakowania to niestety istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Drugi tydzień jest pod tym względem bezpieczny.

Pozdrawiam