Problemy z odżywianiem i objawy bulimii

Witam! Wczoraj żona (33 lata) przyznała mi się, że od jakiegoś czasu (nie naciskałem od kiedy, ale sam obserwuję to od ok. pół roku) ma problemy z odżywianiem, tzn. często po zjedzeniu posiłku zmusza się do wymiotów. Dlaczego? Nie potrafiła mi odpowiedzieć. Od urodzenia drugiego dziecka, tj. w 2008 stosuje różne diety. Obecnie jest szczupła, ale nie wychudzona. Na moją sugestię, że może spróbować porady lekarza kategorycznie powiedziała nie. Co robić? Czy to anoreksja? Jak jej pomóc?

Witaj!

Objawy, które występują u Twojej żony wskazują na bulimię - zaburzenie odżywiania. Najczęściej występuje u kobiet i ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie - przede wszystkim wymuszanie wymiotów może przyczyniać się do rozwoju refluksu przełykowo-żoładkowego, próchnicy, zaburzeń hormonalnych oraz schorzenia kardiologiczne (niedociśnienie, zaburzenia elektrolitowe) ospałość, apatie. Początki bulimii zazwyczaj obserwowane są w związku z silnymi przeżyciami emocjonalnymi - śmierć, zdrada, rozwód, urodzenie dziecka, strata pracy, lub problemy zawodowe. Ponadto przyczyniają się do rozwoju depresji i stanów lękowych. Postaraj się szczerze porozmawiać z małżonką o jej problemach, lękach. Staraj się częściej prawić jej komplementy, niech poczuje się osobą kochaną i potrzebną. Zorganizuj romantyczny wspólny wieczór lub weekendowy wyjazd np. w góry, by oderwać się od codziennych trosk. Ponadto zasugeruj jej wspólną wizytę w poradni psychologicznej, by rozwiązać problem bulimii. Wprowadźcie również zdrowe nawyki żywieniowe.

Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek, dietetyk