Wstrzymanie miesiączki po odstawieniu córki od piersi a ryzyko ciąży

Witam, mam 22 lata, ważę 61 kg przy wzroście 175cm, bardzo szybko spadło mi na wadze. Odstawiłam 3 tyg. temu córkę od piersi i zatrzymał mi się okres. Czy to oznacza, że jestem w ciąży? Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Jeżeli stosunki odbywały się bez zabezpieczenia to ryzyko ciąży istnieje. Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększają się piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu - jednak w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży należy wykonać test ciążowy - testy z moczu są miarodajne mniej więcej dwa tygodnie po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykazują się 99% skutecznością. Miesiączka po porodzie może być nieregularna przez okres nawet 6 miesięcy, więc jej przesunięcie nie jest w żadnym wypadku 100% potwierdzeniem ciąży. Należy pamiętać, że podczas karmienia ryzyko ciąży istnieje, mimo że czasem nie ma miesiączki. Pozdrawiam serdecznie!