Wynik badania pulsoksymetrem do analizy

Proszę o interpretację wyników badania pulsoksymetrem: 1. PULS - 58 2.WYSYCENIE TLENEM - 98,19 3.ST OBJĘTOŚCI KOMORA/AORTA - 13,5 4.ZASTAWKA AORTY 5 5.INDEKS PULSACJI - 2,29 INDEKS K1/K2 KOMORA/AORTA- 0,86 6. DYNAMIKA ARTERII - 26

Magdalena Mroczek

Witam, ponieważ co najmniej 3 wskaźniki odbiegają od normy należy badanie na pulsoksymetrze powtórzyć (w spoczynku w pozycji sercepoziomej z ręką umieszczoną poziomo wzdłuż ciała). Jeśli nadal przynajmniej 3 pomiary będą odbiegały od normy trzeba umówić się na wizytę do lekarza. Jeśli chodzi o stosunek objętości komory do aorty to wartości tego wskaźnika powyżej normy świadczą na ogół o zmianach wywołanych miażdżycą, cukrzycą lub o wadach zastawkowych. Indeks k1/k2 mówi o oporach w naczyniach. Puls tylko nieznacznie odbiega w Pana przypadku od normy więc przy ponownym pomiarze wskazanie może już mieścić się w granicach normy.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W tej sytuacji należy zgłosić się do swojego lekarza aby przedstawić otrzymany wynik.Podwyższony stosunek objętości komory do aorty najczęściej świadczy o zmianach wywołanych miażdżycą, cukrzycą i wskazuje na możliwość występowania wad zastawkowych. Pozostałe parametry właściwie można uznać za prawidłowe. W celu uzyskania szczegółowej interpretacji proszę skonsultować się ze specjalistą kardiologiem.