Kobieta , 51 lat

Witam! Moja teściowa ma 51 lat. Miesiąc temu przeszła operację usunięcia prawej piersi oraz węzłów chłonnych. Teraz czeka na chemię. Proszę na podstawie wyników powiedzieć mi, jakie są rokowania i jak powinno wyglądać dalsze leczenie. Czy jest szansa na całkowite wyleczenie? Będę wdzięczna za jasną i szczerą odpowiedź. Preparat piersi prawej 18x18x7cm, ze skórą 20x13 cm, z układem chłonnym 8x7x4 cm, oznaczonym nitką. W skórze na granicy kwadrantów zewnętrznych jasno-brązowa wypukła zmiana o średnicy 1 cm. Na przekrojach na granicy kwadrantów zewnętrznych biało-kremowy guz 1,9x1,5x1,7 cm oddalony od granicy cięcia skóry 1,5 cm, od powięzi 3 cm. Rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma ductale invasivum mammae NHG2(2+2+2); 14 figur podziałów mitotycznych na 10 pól widzenia o średnicy 0,5 mm. Ogniskowo obecny komponent carcinoma ductale in situ z jądrami komórkowymi o pośrednim stopniu atypii. W tkance pod brodawką obecne przewody z cechami atypowych rozrostów AIDH oraz carcinoma in situ G1. Metastases carcinomatosae ad lymphonodos 12/16. W 1/16 badanych węzłów obecne izolowane komórki guza. Lymphonodulitis 3/16. Naevus melanocysticus dermalis - wyżej opisana zmiana skórna. pT1c N3a (przerzut w węźle w okolicy nitki oznaczającej szczyt układu chłonnego potraktowano jako III piętro, węzeł podobojczykowy). ER - słabo dodatni, PR - słabo dodatni. Wczoraj miała robiony tomograf, gdzie okazało się, że ma torbiel korową na nerce 1 cm.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Agnieszka Barchnicka 77
Agnieszka Barchnicka Internista, Chorzów Chorzów II 77 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

U Teściowej rozwinął się typowy nowotwór piersi - tzw. rak przewodowy (najczęstsza postać pod względem histologicznym). Stopień złośliwości raka określono jako G2, co oznacza średnią skłonność do dawania przerzutów (skala G obejmuje stopnie od G1 - rak najmniej złośliwy do G3 - rak najbardziej złośliwy).

Pomimo iż guz wyjściowo nie był duży, dał przerzuty do węzłów chłonnych pachy oraz podobojczykowych. Przerzuty określono jako N3 czyli najpoważniejszy stopień zajęcia węzłów chłonnych w skali TNM, na podstawie której określa się stopień zaawansowania raka.

Wynika stąd, że stopień zaawansowania raka u Teściowej to III C. Skala zaawansowania składa się z czterech stopni, stopień I oznacza wczesną postać raka, IV - najbardziej zaawansowaną. Wniosek stąd, że rak u Teściowej został zdiagnozowany w dość zaawansowanym stadium. Trzeba tu niestety nadmienić, że im większy stopień zaawansowania tym większe ryzyko, że rak nawróci i będzie się dalej rozwijał.

Dobrze, że Teściowa ma już za sobą pierwszy, a zarazem najważniejszy etap leczenia, czyli operacyjne usunięcie piersi wraz z guzem oraz węzłami chłonnymi.

Teściowa otrzyma teraz - zgodnie ze standardami - chemioterapię, która ma za zadanie zniszczyć ewentualne komórki guza rozsiane w organizmie i zapobiec dalszemu rozwojowi nowotworu. Do rozważenia przez onkologa jest także włączenie leczenia hormonalnego (przyjmuje się doustnie leki, które hamują receptory ER i PR). U Teściowej receptory te są słabo dodatnie, co może oznaczać, że będzie ona reagować na to leczenie słabo, aczkolwiek mimo wszystko warto spróbować.

Co do rokowania, to w każdym przypadku raka piersi jest ono poważne oraz niepewne. Niestety trzeba jasno zaznaczyć, że szanse na całkowite wyleczenie w przypadku stopnia IIIC są znacznie mniejsze niż we wczesnej postaci raka, ale zawsze istnieją.

Najważniejsze, aby Teściowa skorzystała z wszelkich form dostępnego leczenia (czyli jak wspomniałam chemioterapia oraz hormonoterapia), nie załamywała się i obserwowała swój organizm i jeżeli będzie działo się coś niepokojącego zaraz informowała lekarza.

Pozdrawiam serdecznie

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badanie patomorfologiczne – Badanie histopatologiczne to mikroskopowe badanie materiału cytologicznego, które ma na celu ocenę i diagnozę zmian nowotworowych w tkankach. Jest skuteczniejsze niż cytologia, ponieważ pozwala na przestrzenną ocenę zmian chorobowych. Trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach