Wyniki badania krwi i leczenie nadczynności tarczycy

Witam.Proszę o interpretację wyników badań krwi:WBC-6,36(3,50-10,50), RBC-4,08(3,90-5,03), HEMOGLOBINA-12,1(12,0-15,5), Płytki krwi-212(140-420), Żelazo w surowicy- 115(50-170). Dodam, że od 3lat leczę się na nadczynność tarczycy, od roku mam unormowane wyniki i przyjmuję THyrozol 2,5 na podtrzymanie. Czy powinnam się martwić niską hemoglobiną? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.

Dzień dobry,

Pani wyniki mieszczą się jeszcze w normie, więc nie ma powodów do zmartwienia. Proszę zwrócić jeszcze uwagę na parametry MCH i MCV w morfologii krwi, jeśli są nieprawidłowe, to mogą być wskazówką, czemu ma Pani poziom hemoglobiny w zakresie "dolnej normy". Np. podwyższone MCV może wskazywać na niedobór wit B12 i kwasu foliowego, a także np. hipotyreozę, która może wynikać np. ze zbyt intensywnego leczenia nadczynności tarczycy. Niskie MCV może np. wynikać z niedoboru żelaza, ale ta przyczyna u Pani odpada, ew. zaburzenia utylizacji żelaza, ale to jest bardzo rzadka przyczyna. Hgb może być również nieco obniżona przy przewodnieniu organizmu i w ciąży.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz