Wysiłkowa desaturacja krwi

Co - poza chorobami serca i płuc - może byc przyczyną dużej (np. poniżej 70%) wysiłkowej desaturacji krwi, która ustępuje po wysiłku lub uniesieniu ramion i głębokim oddychaniu podczas wysiłku. Desaturacji towarzyszy wysokie tętno, które utrzymuje sie kilka godzin po wysiłku. Badania serca ("echo serca" i próba wysiłkowa w normie. Morfologia tez w normie; niewielkie obnizenie płytek krwi).

Magdalena StusiĹska

Jeżeli desaturacje występują po uniesieniu ramion byc może problem dotyczy tętnicy podobojczykowej- dobrze wykonać wtedy badanie USG tej okolicy, aby stwierdzić czy nie występuje ucisk na tętnicę.