Wzrost miana przeciwciał przeciwjądrowych ANA a uaktywnienie choroby

Syn miał obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA 2 stwierdzonych metodą immunofluorescencji w mianie 1:640 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty i chromosomów, ostatnio miano przeciwciał wzroslo do 1:1280. Metodą immunodyfuzji nie wykryto przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym)WYNIK, KTÓRY ODEBRAłAM 2 DNI TEMU POKAZUJE ŻE MIANO przeciwciał JEST WYŻSZE NIZ BYŁO WCZEŚNIEJ. Moze oznaczać, że choroba się uaktywniła?

Witam,

Prosze pamietac, ze mianowanie przeciwcial przeciwjadrowych nie jest skala ciagla, innymi słowy aktualny wynik jest jedynie o jeden rzad wielkosci wyzej niz poprzedni (1:160 -> 1:320 -> 1:640 -> 1:1280 -> itd.). Byc moze to kwestia odczytu przez osobe wykonujaca oznaczenie, warto tez pamietac ze kazdy wynik nalezy rozptarywac w kontekscie caloksztaltu obrazu klinicznego, nie leczymi "wyniku" tylko pacjenta. Sa osoby z chorobami immunologicznymi u ktorych stwierdza sie ANA w wysokich mianach bez objawow klinicznych i sa osoby z niskimi mianami przeciwcial np. 1:320 ciezko chorujace. Warto zapytac o zdanie w tej wkestii lekarza prowadzacego obserwacje syna.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga