Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 3 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wzrost miana przeciwciał przeciwjądrowych ANA a uaktywnienie choroby

Syn miał obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA 2 stwierdzonych metodą immunofluorescencji w mianie 1:640 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty i chromosomów, ostatnio miano przeciwciał wzroslo do 1:1280. Metodą immunodyfuzji nie wykryto przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym)WYNIK, KTÓRY ODEBRAłAM 2 DNI TEMU POKAZUJE ŻE MIANO przeciwciał JEST WYŻSZE NIZ BYŁO WCZEŚNIEJ. Moze oznaczać, że choroba się uaktywniła?
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Badania krwi - TG

TG ? czyli trójglicerydy ? są estrami gliceroli i kwasów tłuszczowych. Są również podstawowym substratem energetycznym w organizmie oraz składnikiem tkanki tłuszczowej. Sprawdź czym grozi ich nadmiar ? czyli czym jest hipertriglicerydmia.

Witam,

Prosze pamietac, ze mianowanie przeciwcial przeciwjadrowych nie jest skala ciagla, innymi słowy aktualny wynik jest jedynie o jeden rzad wielkosci wyzej niz poprzedni (1:160 -> 1:320 -> 1:640 -> 1:1280 -> itd.). Byc moze to kwestia odczytu przez osobe wykonujaca oznaczenie, warto tez pamietac ze kazdy wynik nalezy rozptarywac w kontekscie caloksztaltu obrazu klinicznego, nie leczymi "wyniku" tylko pacjenta. Sa osoby z chorobami immunologicznymi u ktorych stwierdza sie ANA w wysokich mianach bez objawow klinicznych i sa osoby z niskimi mianami przeciwcial np. 1:320 ciezko chorujace. Warto zapytac o zdanie w tej wkestii lekarza prowadzacego obserwacje syna.


Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety