Z czego mogą wynikać te rozwolnienia?

Od kilku miesięcy dosłownie codziennie męczą mnie rozwolnienia. Załatwiam się po 4-5 a czasem i więcej razy na dobę. Leki pomagają tylko doraźnie. Pracuje jako kierowca autobusu, codziennie przed pracą muszę brać stoperan, żeby przejeździć dniówkę. Stolec jest kleisty, wygląda jakby był z tłuszczem. Nie wiem czy to ma coś wspólnego ale mam stłuszczenie wątroby.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Pana problem może mieć wiele różnych przyczyn, dlatego w tej sytuacji należałoby skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem gastroenterologiem, który zleci Panu odpowiednie badania.

Biegunki mogą mieć związek zarówno z zaburzeniami pracy wątroby, jak też wskazywać na wiele innych dolegliwości, np. ze strony układu pokarmowego. Czasami wynikają one z różnych infekcji, np. o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Zdarza się również, że tego typu objawy powstają w wyniku nietolerancji różnych produktów spożywczych. Proszę zastanowić się, czy ta dolegliwość nie pojawia się po zjedzeniu określonych pokarmów. W takim przypadku konieczna będzie ich eliminacja z jadłospisu i zmodyfikowanie dotychczasowej diety, najlepiej pod okiem specjalisty. Biegunki mogą pojawić się również w zespole jelita drażliwego. Aby jednak ustalić przyczynę problemu konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Prawdopodobnie lekarz zleci Panu zarówno usg brzucha, jak i gastroskopię oraz kolonoskopię, które będą mogły dać więcej informacji na temat Pana zdrowia.

Zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl na temat przyczyn biegunki:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powinna-zrobic-osoba-ktora-od-pol-roku-ma-biegunke

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-takie-poranne-rozwolnienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.