Z czego może wynikać takie drżenie mięśni?

Mam 33 lata, jestem aktywny fizycznie. Czasami doawiadczam w spoczynku drzenia mięśnia (pulsacji) przez kilkanaście sekund, które jest widoczne gołym okiem, w różnych miejscach ciała. Mam tak już od kilki lat. Zdarza się, że występuje to np. Dwa razy dziennie, a później przez kilka dni albo tygodni nie odczuwam takich objawów. Czasami mam wrażenie gdy wyciągnę ręce do przodu przed siebie, że one lekko drżą.
MĘŻCZYZNA, 33 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W przypadku opisanych objawów w pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej. Prawdopodobnie lekarz zleci Panu zrobienie podstawowych badań, w tym morfologii krwi, aby zbadać ogólny stan Pana zdrowia. Możliwe, że lekarz zleci Panu też przyjmowanie np. dodatkowych suplementów diety w przypadku niedoboru niektórych składników. W razie jakichś podejrzeń skieruje Pana również na konsultację neurologiczną.

Z pytania wynika, że problem ten trwa już od kilku lat, dlatego tym bardziej nie należy go bagatelizować, tylko jak najszybciej znaleźć jego przyczynę. Czasami takie objawy wskazują na choroby o podłożu neurologicznym. Podczas wizyty u specjalisty lekarz określi, jakie badania będą konieczne w Pana przypadku. Możliwe, że skieruje pana na badanie rezonansem magnetycznym lub tomografię komputerową. Poza tym warto przebadać także tarczycę.

Jeżeli lekarz nie zauważy nic niepokojącego, należy szukać dalszej przyczyny. Czasami drżenie mięśni może mieć również podłoże psychogenne. W takim przypadku najlepiej poszukać pomocy u psychologa.

Więcej szczegółowych informacji na temat tego problemu znajdzie Pan w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-miesni-w-roznych-czesciach-ciala https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-to-drzenie-ciala-majac-18-lat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.