Z czego może wynikać taka senność?

Dzień dobry, od dłuższego czasu jestem okropnie senna, oczy mi opadają, głowa ucieka, powieki szczypią - mimo że jest np godzina 9 10 rano. Wykluczyłam już kwestie neurologiczne i cukrzyce. Czy jest coś co mogę jeszcze sprawdzić?
KOBIETA, 32 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety podane przez Panią informacje są niewystarczające, aby można było określić źródło tego problemu. Nadmierna senność może mieć bardzo wiele przyczyn. W tym przypadku konieczny jest szczegółowy wywiad lekarski połączony z kompleksową diagnostyką.

Najpierw najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pani z lekarzem rodzinnym albo internistą. Pomocne mogą być podstawowe badania, aby sprawdzić ogólny stan Pani zdrowia. Czasami nadmierna senność może wynikać z prowadzonego stylu życia. Nadmierny stres, obciążenie pracą, ale też dieta uboga w składniki odżywcze – wszystko to może odbić się na kondycji organizmu i sprawić, że będziemy czuć się ospali. Z pytania wynika, że wykluczyła Pani cukrzycę oraz zaburzenia na tle neurologicznym. Warto jeszcze byłoby udać się do endokrynologa, aby wykluczyć różne choroby tarczycy. Czasami nadmierna senność pojawia się bowiem u pacjentów przy niedoczynności tego gruczołu. Możliwe, że lekarz zleci Pani odpowiednie badania hormonalne, aby wykluczyć wszelkie zaburzenia na tym tle.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej istotnych informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia

Warto też sprawdzić jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-sennosc-przyczyny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-nadmierna-sennosc-i-zmeczenie https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-sennosc-podczas-dnia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.