Zabieg usunięcia nerki

Witam, moja mama (wiek 52 lata) ma torbiel nerek i wątroby, nadciśnienie, od 5 lat jeździ na dializy. 3 lata temu usunięto jej jedną nerkę - druga w ogóle nie wykazuje działania. Od sierpnia bardzo źle się czuje, powiększył jej się brzuch, mimo że i tak był duży z powodu wątroby, bardzo schudła. Lekarze chcą poddać ją zabiegowi usunięcia drugiej nerki, jednak ona jest bardzo słaba. Jest pod stałą opieką lekarzy, jednak ciężko od nich wyciągnąć jakiekolwiek informacje - stąd moje pytanie, czy można wykonać operację w takim stanie pacjenta? „W badaniu surowicy wykryto obecność białka monoklonalnego, immunoglobulina klasy M, łańcuchy lekkie lambda”. Oprócz tego OB: 115 mm/1 h. Z góry dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Na podstawie samego opisu pobieżnego stanu klinicznego Pani mamy trudno mi odpowiedzieć na pytanie czy kwalifikuje się ona do zabiegu usunięcia nerki, czy jej stan zdrowia na to pozwala. Musiałbym oprócz badania bezpośredniego poznać wyniki badań szczegółowych (np. badań laboratoryjnych, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, EKG, ECHO serca). Niestety, ale znacznie powiększony brzuch może świadczyć o wodobrzuszu na tle oczywiście niewydolności nerki oraz wątroby z uwagi na zniszczenie jej miąższu przez torbiele. Taki stan może dyskwalifikować z przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Białka monoklonalne w surowicy krwi mogą wskazywać np. na szpiczaka lub białaczkę (ewentualna konsultacja hematologiczna).
Jedynie dokładnych informacji na temat obecnego stanu zdrowia matki może Pani otrzymać od lekarzy bezpośrednio prowadzących matkę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty