Zapalenie krtani a ciąża

Witam serdecznie, jestem pomiędzy 15 a 16 tygodniem ciąży. Niestety od wczoraj mam zapalenie krtani. Nie jest to ciężka postać, ale odjęło mi prawie głoś. Udałam się do lekarza laryngologa, który stwierdził, że mam stosować inhalacje z rumianku i soli bocheńskiej i pić oliwę z oliwek. 4 dni nie wychodzić z domu. Mam mały katar, brak gorączki, lekkie osłabienie. Pokaszluję. Moje pytanie brzmi: czy zapalenie krtani może wpłynąć na rozwijające się dziecko? Kiedy dziecko uzyskuje jakąkolwiek odporność na infekcje matki? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Ania

Witam serdecznie! Zapalenie krtani w ponad 90% jest infekcją wirusową i nie niesie za sobą groźniejszych powikłań. Oczywiście żadna infekcja nie jest w ciąży w pełni bezpieczna. Na tym etapie najgroźniejsza dla płodu wydaje się być gorączka, która w zapaleniu krtani właściwie nie występuje. Łożysko ulega pełnemu wykształceniu w 16 tygodniu ciąży i od tej pory w pełni chroni dziecko. Zaproponowane Pani leczenie wydaje się być jak najbardziej prawidłowe i najpewniej za kilka dni poczuje się Pani lepiej. Pozdrawiam