Zapomniana pigułka na początku nowego blistra - co robić?

Witam, od 3 miesięcy biore tabletki Y** (21+4). Teraz przy 3 opakowaniu miałam lekkie krwawienie w połowie opakowania, nie wystapiło krwawienie z odstawienia, zapomnialam wziąć pierwszą tabletkę z następnego 4-tego opakowania, a w dniu, w którym powinnam ją wziąć, współżyłam i wzięłam 2 tabletki dopiero dobę później. Jakie jest prawdopodobięństwo ciąży? Czy mogę brać nadal tabletki? Kiedy zrobić test?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W przypadku pominięcia pierwszej tabletki należy ją przyjąć jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Postąpiła Pani słusznie. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji należy się dodatkowo zabezpieczać przez 7 dni. Jeśli opisany stosunek odbył się bez zabezpieczenia ciąża jest prawdopodobna. Należy wykonać test w dniu spodziewanego krwawienia. Zaburzenia krwawień są jednym z działań nieporządanych przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli sytuacja się powtórzy w następnym cyklu powinna Pani skonsultować się z lekarzem.