Plamienia w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych bez robienia przerw

Tabletki Y** biorę od ok. 2 miesięcy. Podczas pierwszego opakowania pominęłam tabletki placebo, aby opóźnić okres. Podczas drugiego opakowania wystąpiło plamienie/krwawienie w 3 tygodniu stosowania. W 19 dniu drugiego opakowania, spóźniłam się z przyjęciem tabletki o 15 godzin. Czy ochrona przed ciążą została zmniejszona? Według instrukcji powinnam pominąć tabletki placebo i przejść do następnego opakowania. Jednakże zrobiłam to już z poprzednim opakowaniem, a więc jak teraz postąpić? Ominąć czy przyjmować normalnie tabletki placebo i następnie przejść do nowego opakowania ? Jak często można pomijać tabletki placebo/nie robić przerwy?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro przyjęła Pani już opóźnioną tabletkę, to powinna Pani teraz kontynuować opakowanie do końca tabletek z substancją aktywną, pominąć tabletki placebo i rozpocząć kolejne opakowanie. Nie szkodzi, że będzie to już trzecie z rzędu bez robienia przerw. Takie postępowanie może jedynie zwiększyć ryzyko plamień, których już Pani doświadczyła, ale poza tym nie będzie miało negatywnych skutków i zapewni ciągłość działania antykoncepcyjnego. Może Pani też wybrać opakowanie do końca, łącznie z tabletkami placebo, ale wtedy w czasie przyjmowania tabletek placebo i przez pierwsze 7 dni kolejnego opakowania może Pani nie być w pełni zabezpieczona przed poczęciem (należy powstrzymać się od współżycia lub stosować prezerwatywę).

Pozdrawiam serdecznie!