Zmiany w istocie białej w wyniku rezonansu magnetycznego głowy

Po raz kolejny w rezonansie magnetycznym głowy wykryto u mnie zmiany w istocie białej, rozsiane, hyperintensywne. Ogniska te układają się promieniście w stosunku do ciała modzelowatego. Z opisu lekarskiego, ze względu na błędy gramatyczne i stylistyczne ((prawdopodobnie podczas nanoszenia poprawek uciekły fragmenty zdania) nie wynika czy zmiany tak ułożone są charakterystyczne dla SM (w tym kierunku jestem diagnozowana), czy wręcz przeciwnie. Bardzo proszę o informację. Elżbieta

Sam opis zmian w MRI, to zdecydowanie za mało
Często opisywane są podobne zmainy, z wielu powodów, a nie ma objawów klinicznych
Leczy się PACJENTA, a nie WYNIK BADANIA MRI!
Pozdrawiam

Przedstawiony opis zdecydowanie wymaga pogłębionej diagnozy z uwzględnieniem badania klinicznego,wywiadu -ocena dynamiki choroby ,charakter objawów klinicznych i stwierdzanych przez neurologa.Nie ma informacji jakichkolwiek o wieku pacjenta,stanie zdrowia( np.ukąszenie przez kleszcza),czy jest to pierwsze badanie , czy opisane były zmiany z uwzględnieniem T1,T2 czy był podawany kontrast.(najcześciej gadolina)-spodziewane np wzmocnienie po jego podaniu stanowi czasem podstawę do różnicowania charakteru zmian i np.wykluczenia innych przyczyn-zapalnych ,naczyniowych etc..Sam lokalizacja zmian nawet typowa dla stwardnienia rozsianego nie stanowi wobec aktualnie obowiązujących kryteriów o rozpoznaniu .To pytanie nasuwa odpowiedź zdecydowaną Niezbędna wnikliwa diagnoza neurologiczna .Pozdrawiam ciepło