Zwiększona ilość tabletek antykoncepcyjnych

Witam, biorę tabletki od roku i przez ostatnie 3 opakowania brałam po 4 więcej (czyli nie 21 w cyklu a 25). Przez ostatnie opakowanie, ze względu na ogromny stres wzięłam łącznie 8 więcej:/ W poniedziałek 24. września (ten co był) brałam ostatnią tabletkę z opakowania Novynette. Problem w tym, że nie wzięłam jednej ale aż 4. W każdy piątek podczas 7-dniowej przerwy od roku dostawałam okresu. A teraz nie dostałam. Czy brak okresu może być spowodowany wzięciem ostatniego dnia aż 4 tabletek? I czy dodatkowe 8 tabletek może wpłynąć na skuteczność tabletek? Czy 4 naraz mogą wpłynąć na działanie? I co mam teraz zrobić, zacząć nowe opakowanie tak jak powinnam normalnie zaczynać, czyli we wtorek 2.10?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Wzięcie większej liczby tabletek nie wpłynie na skuteczność ich działania. Wzięcie aż czterech tabletek w ostatni dzień ich przyjmowania mogło spowodować brak krwawienia w czasie przerwy. Zwracam Pani uwagę, że cały czas martwi się Pani o skuteczność antykoncepcji, a nie myśli w tym czasie o swoim zdrowiu. Cztery tabletki wzięte na raz nie są obojętne dla organizmu. W ten sposób zwielokrotnia Pani ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tabletek, z których niektóre są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Zachęcam Panią do korzystania z antykoncepcji hormonalnej według wskazań producenta, a jeśli Pani nie potrafi tego robić, należy porozmawiać z lekarzem o zmianie metody antykoncepcyjnej - może Pani rozważyć inne metody hormonalne, które nie wymagają takiej systematyczności jak tabletki. Pozdrawiam serdecznie!