Trwa ładowanie...

Rak płuc – typy, leczenie, rokowania

Rak płuc to choroba nowotworowa. Może on powstawać z wielu różnych powodów, na przykład niesprzyjającego środowiska lub palenia tytoniu. Jakie są rokowania, gdy zapadnie się na raka płuc?

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

spis treści

1. Rak płuc – typy                    

Rozróżnia się dwa typy nowotworu i w zależności, który dotyczy pacjenta określa się rokowania.  Są to drobno- i niedrobnokomórkowy rak płuca. Ten drugi występuje o wiele częściej, bowiem stwierdza się go u około osiemdziesięciu procent chorych. Dzieli się na trzy typy. Pierwszym jest rak gruczołowy, na który częściej zapadają kobiety. Drugim – rak płaskonabłonkowy, który zazwyczaj doskwiera mężczyznom, a także osobom w podeszłym wieku. Ostatnim jest rak wielkokomórkowy, występujący najrzadziej, ale za to bardzo niebezpieczny. Cechuje go bardzo szybki rozrost nowotworu przez co rokowania na wyleczenie raka płuc są niewielkie.

Głównym powodem raka płuc jest palenie papierosów.
Głównym powodem raka płuc jest palenie papierosów.

2. Rak płuc – leczenie i rokowania

Warto podkreślić, iż rak płuc powoduje najwięcej zgonów, biorąc pod uwagę statystyki dotyczące chorób nowotworowych. Okazuje się też, iż dotyczy to obu płci. Zdaje się, iż fakt zapadnięcia na raka płuc nie rokuje dobrze. Według danych w Europie na 374 764 przypadki zachorowań, 341 595 osoby przegrały z chorobą. W przywołanym rankingu Europa jest na trzecim miejscu, tuż po Ameryce Północnej oraz Środkowej i Południowej.

Rokowania dotyczące przebiegu choroby i szans wyleczenia raka płuc są niestety nikłe. Dwadzieścia procent pacjentów przeżyje jedynie rok od momentu postawienia diagnozy. Generalnie rzecz biorąc rokowania zależą od kilku bardzo ważnych aspektów. Przede wszystkim od tego, kiedy został wykryty rak płuc. Im wcześniej okaże się, że pacjent zapadł na nowotwór, tych większe szanse wyleczenia. Bezpośrednio z tym faktem powiązany jest inny aspekt. Bowiem to, kiedy wykryje się chorobę to jedno, rokowania dotyczące raka płuc zależą w dużej mierze także od tego, na jakim stadium zaawansowania on jest w momencie diagnozy. Wreszcie ostatni – równie ważny warunek – dobór odpowiedniej metody leczenia.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)...

zobacz galerię

Przy założeniu, iż choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie zaawansowania i zostanie wybrana odpowiednia metoda leczenia, wówczas rokowania są sprzyjające – nawet osiemdziesiąt procent pacjentów przeżyje co najmniej pięć lat. Mniejsza część tejże grupy wyleczy się zupełnie.

Powodem do zmartwienia, a jednocześnie zwrócenia większej atencji na badanie swojego organizmu, jest to, że bardzo rzadko diagnozuje się raka płuc niedrobnokomórkowego. Mowa tu o niemal siedemdziesięciu procentach osób, które na niego zapadły. Rokowania wówczas są bardzo złe, bowiem prawdopodobnie zdążył on już rozejść się po całym organizmie. Bardzo duże zaawansowanie nowotworu powoduje, iż pacjent nie ma szans na wyleczenie. Na tym etapie jednostka podejmuje walkę o każdy dzień. Maksymalnie trzydzieści pięć procent przetrwa rok, w tym około dwóch procent – pięć lat.    

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza