Anemia a nerki?

Witam. Mam 20 lat i jestem kobietą. Nieco ponad tydzień temu pojawił się u mnie ból w okolicach nerek i w trakcie oddawania moczu. W ambulatorium dostałam tabletki i pani doktor kazała zgłosić mi się do lekarza rodzinnego po skierowania na badania, co też uczyniłam. Wczoraj dostałam wynika i okazało się, że mam anemię. Lekarz rodzinny przepisał mi żelazo w tabletkach i kazał za miesiąc powtórzyć morfologię. Nurtuje mnie jednak inne pytanie. W jaki sposób mogłam nabawić się anemii? Dodam, iż od roku łykam tabletki antykoncepcyjne. Przez cały czas jestem też pod opieką jednego lekarza rodzinnego. W dodatku jakieś trzy lata temu często zdarzały mi się omdlenia i zawroty głowy, szczególnie w przypadku miesiączki. Wtedy w ośrodku zmierzono mi jedynie ciśnienie i przepisano tabletki na jego podniesienie. Czy możliwe jest, ze już wtedy miałam anemię? Dodam, że badanie krwi miałam robione dwa dni temu, a poprzednie w wieku około 12 lat. Przez ten czas nigdy nie skierowano mnie na ponowne badania. I czy wedle słów lekarza problemy z nerkami mogą być wynikiem anemii? Z góry dziękuje za odpowiedź

Szanowna Pani,

Wnosząc z opisu ma Pani niedokrwistość z niedoboru żelaza. Możliwych przyczyn takiego stanu jest wiele, m.in. utrata krwi, zwiększone zapotrzebowanie, upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego, niedobór w diecie.

Pyta Pani, czy anemia mogła być przyczyną omdleń kilka lat temu. Tak mogła być. Jako, że występowały one w trakcie miesiączek, być może pierwotną przyczyną była duża utrata krwi, jeśli miesiączkowała Pani obficie. Zwiększona utrata krwi powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego, a jeśli dochodzi do niej regularnie może prowadzić do niedokrwistości. Przyczyną omdleń mogło być niskie ciśnienie, anemia , jedno i drugie, nie można wykluczyć również innych zaburzeń.

Dolegliwości ze strony nerek opisane przez Panią mogą wskazywać na zakażenie, kamicę, nie można wykluczyć związku z anemią, ale nie jest to częsty objaw. Przy dużym ubytku krwi i znacznym spadku ciśnienia mogłoby jednak dojść do takich dolegliwości. Również w przypadku znacznej niedokrwistości, z powodu niedotlenienia.
Jeśli jednak nie robiła Pani teraz badania ogólnego moczu, to zdecydowanie zalecałabym je wykonać.

Pozdrawiam serdecznie