Anemia pomimo dobrych wyników?

Przez ponad miesiąc krwawiłam (zaburzenia ginekologiczne hormonalne). Ostatnio czułam się coraz gorzej. Zdarzały mi się zasłabnięcia, mam mroczki przed oczami i wszystkie objawy anemii (zajady, zmęczenie, przyspieszoną pracę serca, bardzo blade błony śluzowe ). Gdy krwawienie się skończyło, nadszedł kryzys. Od kilku dni codziennie zdarzają mi się poważne zasłabnięcia. Zrobiłam morfologię i jest dobra. Jedynie hematokryt za niski, ale 36, a norma 37 - 47, więc też nie tak źle. Żelazo w normie. (Przez cały okres krwawienia je zażywałam - 3 razy dziennie preparat żelaza). Czy pomimo dobrych wyników mogę mieć anemię? Dodam, że od lat zażywam preparat karbamazepiny, który podobno ma wpływ na poziom kwasu foliowego w organizmie oraz leki na alergię.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jeżeli w wykonanym przez Panią badaniu morfologii krwi jedynym odchyleniem jest umiarkowany spadek hematokrytu (bez obniżenia poziomu erytrocytów, hemoglobiny), to z pewnością możemy wykluczyć niedokrwistość. Natomiast sprawą podstawową jest ustalenie przyczyny zgłaszanych przez panią dolegliwości, zwłaszcza epizodów zasłabnięć. W związku z tym zalecałbym pilną wizytę u lekarza rodzinnego. W przypadku stosowania preparatu karbamazepiny zalecana jest okresowa kontrola morfologii krwi (przynajmniej raz na 3 miesiące), gdyż może on spowodować leukopenię (spadek poziomu krwinek białych) i trombocytopenię (spadek poziomu płytek krwi).