Interpretacja wyników morfologii w ciąży - czy to anemia?

Witam, mam 27 lat i jestem w dwudziestym tygodniu ciąży. Robiłam badanie krwi. Moje wyniki są następujące: HCT-34,2 RBC-3,56 HGB-11,5 WBC-6,7 MCV-96 MCHC-33,7 MCH-32,3 RDW-CV-13,4 PLT-217 MPV-8,7 wart.b NEUT-4.79 % NEUT-71.8 wart.b LYMPH-1.36 % LYMPH-20.4 wart.b MONO-0.35 % MONO-5.2 wart.b EO-0.13 % EO-2.0 wart.b BASO-0.04 % BASO-0.6 Czy mam anemię? Co może być jej przyczyną? Byłam u lekarza prowadzącego ciążę i nic nie kazał zażywać oprócz kwasu foliowego, który przyjmuję od początku ciąży. Czy powinnam udać się z tymi wynikami do lekarza pierwszego kontaktu? Boję się o dziecko. Nadmienię, że wyniki z morfologi do tej pory były bez zarzutu.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Faktycznie poziom hematokrytu jak i krwinek czerwonych odbiega od normy.

Jednak należy pamiętać, że w czasie ciąży normy laboratoryjne są inne dlatego nie powinna się Pani martwić.

W czasie ciąży dochodzi do zwiększenia się objętości krwi krążącej a tym samym zmniejsza się ilość krwinek czerwonych, hematokrytu jak i hemoglobiny.

Anemię w ciąży rozpoznajemy kiedy poziom hemoglobiny spada poniżej 10g/dl lub hematokrytu poniżej 30 procent.

Proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Pozdrawiam!