Antybiotyk a badanie CA-125

BIORE ANTYBIOTYK CZY MOGE ZROBIC BADANIE CA125 CZY POCZEKAC
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Marker CA-125 jest podwyższony w raku jajnika, trzonu macicy, jajowodu oraz rzadziej płuca, piersi, przełyku. Może także być podwyższony w stanach zapalnych miednicy, podczas miesiączki, ciąży.
W przypadku stanu zapalnego, antybiotyk spowoduje jego zmniejszenie, a co za tym idzie może przełożyć się na obniżenie CA-125 .
Jeśli jednak badanie jest wykonywane w kierunku diagnostyki nowotworowej, antybiotyk nie wpływa na poziom markera.
Można wykonać badanie w trakcie antybiotykoterapii.