Antykoncepcja, antybiotyk i okres w trakcie brania hormonów

Witam, ostatnio dość poważnie chorowałam, miałam kilka antybiotyków, mniej więcej brałam je dwa tygodnie. Głównie były to antybiotyki bakteriobójcze oraz miały zwalczyć dolegliwości z migdałkiem. W trakcie brania antybiotyków brałam tabletki antykoncepcyjne. Okres miałam 4 dni przed zaczęciem brania antybiotyków i niestety pojawił się on ponownie, pomimo że mam jeszcze 4 tabletki na blistrze, po skończeniu brania antybiotyku! Wiem, że antybiotyk osłabiał działanie antykoncepcji, ale czy mógł tak mocno wpłynąć na mój układ hormonalny i zaburzyć cykl? Mam wiele powikłań po chorobie, chociażby rozregulowała mi się tarczyca. Miałam niedoczynność, a teraz jest w stanie jakby przejściowym - grozi mi nadczynność. Nie wiem, czy mam brać te 4 tabletki i robić przerwę (i mieć 3 okres w miesiącu!), czy może nie robić przerwy i zacząć od razu nowy blister? Nie wiem też jak mam z zabezpieczeniem, w weekend będzie tydzień od skończenia antybiotyku, więc teoretycznie powinno wszystko działać. Mam długie terminy do ginekologa i jestem trochę zmartwiona. Okres trwa już 7 dzień.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli antybiotyk osłabiał działanie tabletek, to wystąpienie krwawienia nie powinno dziwić. Dalsze postępowanie zależy od Pani preferencji - może Pani zarówno zakończyć opakowanie i zrobić przerwę, jak również rozpocząć od razu kolejny blister. Osobiście polecam 2 rozwiązanie, ponieważ 4 tabletki mogą nie wystarczyć do zapewnienia ochrony podczas przerwy.